Whatsapp
HASIR & BAMBU DEKORASYON TÜRKİYE
<span class="courgette"><br>Hasır & Bambu Dekorasyon</span>


Hasır & Bambu Dekorasyon

Hasır, Bambu, Saz ve Kamış Dekorasyon Uygulamaları...

Hasır Çit ve Bambu Kamış Çit Nasıl Yapılır?

Hasır Çit ve Bambu Kamış Çit Hakkında Herşey

 1. Hasır çit,  kamış çit, bambu çit ya da kargı çit nasıl yapılır?

 2. Hasır çit ve bambu kamış çit arasındaki farklar nelerdir?

 3. Hasır çit ve kamış çit yapımında kullanılacak malzemeler  ve ürünler nelerdir?

Burada anlattığımız yöntem genel olarak toprak zeminlerde çit iskeleti yapılarak uygulanan klasik yöntemdir. Bunların dışında siz kendi beceriniz ve hayal gücünüz ile çok daha farklı görünümlerde hasır ve bambu kamış çitlerinizi yapabilirsiniz.

 

Bahçe çiti yapımında kullanılan kamış hasır ve bambu kamış ürünlerimiz ile kendiniz nasıl çit yapabilirsiniz.Bu yazımızda hasır çit, bambu çit ve kamış çit nasıl yapılır bunları görseller ve detaylı açıklamalar ile size aktaracağız.

Hasır Çit Malzemelerini Tanıyalım

Kamış Hasır

Kamış hasır
 

Kamış hasır rulosu kamış çubukların misina ipler ile birbirine bağlı olduğu kamış hasır ürünüdür.

Bambu Kamış

bambu kamış
 

Bambu kamışlar ise yerli bambu dediğimiz kalın ve dayanıklı bambu görünümlü kargılardır. Bambu kamış ve kamış hasır ürünlerini kullanarak hasır çit ve kamış çit yapabilirsiniz. Bambu kamış ürünleri bambu çit olarak ta yaygın bir şekilde kullanıma sahiptir. 

Bilgilendirme olarak belirtmek isteriz ki piyasada kamış hasır ve bambu kamış olarak satılan ve bizim sattığımız ürünler bambu ağacından elde edilen bambu çubuklar değildir. Bambu görünümlü oldukları için bu şekilde adlandırılmaktadırlar.

N11, hepsiburada ve gittigidiyor da birçok bu isimde ürün görebilirsiniz şimdi biz sizlere bu ürünler ile nasıl çit yapılır ve arasındaki farklar nelerdir onları aktaracağız.

Kamış Hasır Çit ve Bambu Kamış Çit Arasındaki Farklar Nelerdir?

Öncelikle bu iki üründe çit yapımı için kullanılmakta ancak ürünler arasında bazı farklar bulunmaktadır.

 1. Bambu kamışlar, kamış hasır ürünlerine göre daha kalın ve daha dayanıklı olduğu için bambu kargı ya da bambu kamış ürünler ile yapılan kargı çitler, hasır çitlere göre daha uzun ömürlüdür.
 2. Bambu kargılar daha kalın ve daha sağlam oldukları için orijinal bambu çubuklar ile yapılan bambu çitlere görünüm olarak daha çok benzerlik göstermektedir.
 3. Kamış hasır ile yapılan hasır çitler bambu kamış ile yapılan kargı çitlere göre daha uygun fiyatlıdırlar.
 4. Kamış hasır ve bambu kamış çitlerin montajı aynı olmasına rağmen kamış hasır ile yapılan hasır çitler daha kolay montaj yapılabilmektedir.

Şimdi sizlere hasır ya da kargı çitleri kendi başınıza nasıl yapabileceğinizi detaylı olarak anlatacağız.

Hasır Çit, Kamış Çit ya da Bambu Çit Nasıl Yapılır?

Malzeme ve Yapılacaklar Listesi

 1. Ahşap ya da demir çit iskeleti
 2. Toprak zemin üzerinde yapacaksanız zeminin her yerinin düzeltilemsi
 3. Kamış hasır ya da bambu kamış rulosu
 4. Çit montajı için montaj vidası ve plastik klipsler

4 Adımda Hasır Çit Yapımı

 

1. Adım

Kamış hasır ya da bambu kamış ürünlerini monte etmeden önce çit iskeletini hazırlamanız gerekmektedir. Çitin yüksekliği belirlenmeli ve 1’er metre ara ile belirlenen yükseklikte ahşap ya da demir çit iskeleti hazırlanması gereklidir.

2. Adım

Çit isksletine paralel olarak çit malzemesini montaj yapmak için ahşap ya da demir karkasların eklenmesi

 

3. Adım

Toprak zeminin düzeltilmesi, toprak zemini düz bir hale getirdiğinizde kamış hasır ve bambu kamış çitleriniz aynı hizada ve eşit boylarda yükselecektir. Güzel bir görünüm için bu önemlidir.

Toprak zemini düzleştirmek yerine şunu da yapabilirsiniz. Çit sınır çizgilerinizi 10-15 santim arıklar halinde çizgi boyunca eşit derinlikte kazınız ve çitlerinizi kazdığınız alana gömerek montaj işlemine devam ediniz. 

Bu şekilde yapılan hasır çitler ile daha doğal ve güzel bir görünüm elde edebilirsiniz. Ancak kazarak yaptığınız çitlerde malzemenin üst seviyelerinin eşit yükseldiğine dikkat etmelisiniz.

4. Adım

4. ve son adımda kamış hasır ve hasır çit malzemelerinizi 1. adımda oluşturduğunuz çit iskeletine vidalar ve plastik klipsler ile sağlam bir şekilde monte ediniz. Çitiniz artık tamamlanmıştır.

Eğer çitinizin dışarıdan baktığınızda da aynı şekilde görünmesini istiyorsanız kamış hasır ya da bambu kamış çit malzemenizi aynı şekilde dışarıdan da monte edebilirsiniz. Bu sayede daha güzel bir görünüm elde edersiniz ve hasır çitiniz daha sağlam bir hale gelmiş olur.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Adım Adım Kargı Gölgelik Yapımı Resimli Anlatım

Bambu kamış ürünlerimiz ile adım adım kargı gölgelik ve kargı çatı kaplamanızı nasıl yapabileceğinizi öğrenenin. Kargı Çatı ve Kargı Gölgelik Yapımı

Hasır Şemsiye Nasıl Yapılır?

Hasır şemsiyeler bambu kamışlar ile yapılmaktadır. Plajlarda bolca gördüğümüz hasır şemsiyeler kargı çubuklar ile yapılmaktadır.

Hasır Ne Demek?

Hasır Ne demek? Hasır Nedir? Hasır hakkında merak ettiklerinizi bu makalemizde sizler için hazırladık.