Whatsapp
HASIR & BAMBU DEKORASYON TÜRKİYE
<span class="courgette"><br>Hasır & Bambu Dekorasyon</span>


Hasır & Bambu Dekorasyon

Hasır, Bambu, Saz ve Kamış Dekorasyon Uygulamaları...

Hasır Şemsiye Nasıl Yapılır?

Bambu Kamış ile Hasır Şemsiye Yapımı

 

Hasır şemsiyeler bambu kamışlar ile yapılmaktadır. Bambu kamışlar yerli bambu dediğimiz kargı çubuklardır. Yani plajlarda bolca gördüğümüz hasır şemsiyeler kargı çubuklar ile yapılmaktadır.


Hasır şemsiye yapımı ile alakalı internet ortamında ve Youtube’de detaylı kaynak olmadığı için bu yazımızı yayınlamak istedik. İlerleyen günlerde hasır şemsiye yapımı ile alakalı görsel ve videolarımızı hazırladıktan sonra içeriğimizi güncelleyeceğiz.

 

Şuanda size aktardığımız hasır şemsiye klasik ve en bilindik modeldir. Kamış şemsiyeler ve doğal ot şemsiyeler çok farklı ürünler ve teknikler ile yapılmaktadır.

 

Hasır Şemsiye Ustaları

Hasır Dekorasyon Ustası Zor Yetişiyor

 

Hasır şemsiye ustaları genellikle bu işe çocukluklarında hasır sepet, hasır çanta, hasır dekorasyon işleri ile başlamıştır.

Hasır şemsiye yapımı tamamen el işi olarak hasır dekorasyon ustaları tarafından yapılmaktadır. şuan için herhangi bir makina ya da fabrikasyon üretim hasır şemsiye ürünü dünyada ve Türkiye’de bulunmamaktadır. Hasır dekorasyon ve hasır şemsiye ustası her geçen gün daha da zor yetişiyor.

Makineleşme, artan teknoloji ve sanayi artık hasır şemsiye yapımı gibi mesleklerin azalmasına yol açıyor. Zor bir zanaat olan hasır dekorasyon ustaları çocukluktan bu yana yıllarını verdikten sonra bu meslekte usta olabildiklerini belirtiyor.

 

Hasır Şemsiye Yapımı Adım Adım

3 Adımda Teorik Olarak Hasır Şesmiye Yapımı

 

  1. Hasır şemsiye yapımı için ilk önce şemsiyenin iskeleti hazırlanır. İnce demir profil ve demir sapı olan bu iskelet üzerine bambu kamış dediğimiz kargı çubuklar örülerek hasır şemsiye tamamlanır. Kargılar örülme işlemine başlamadan önce dikine ortadan 2’ye ayrılır ve her ikiye ayrılan parça 3’e ayrılır ve bu sayede 1 adet kargıdan toplamda 6 adet ince çubuk elde edilir.
  2. Bu elde edilen çubuklar örmek için hazır değildir. bu çubukların esnek olması ve örülme sırasında kırılmaması için ıslatılarak bir süre bekletilir. 
  3. Yumuşayan kargı çubuklar aynı hasır sepet yapımında olduğu gibi hasır şemsiyenin etrafına teker teker el ile örülür.  Hasır şemsiye farklı tonlarda yapılmak isteniyorsa uç kısımları koyu ya da daha açık kargı çubuklar ile örülebilir. 

 

Hasır Şemsiye Bakımı

Kış Aylarında Yağmurdan Korumak Ömrünü Uzatır

 

Üretilen hasır şemsiyeler doğal malzemeler ile yapıldığı için bez, branda şemsiyelere göre daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür.


Hasır şemsiyelerin daha uzun ömürlü olmasını sağlamak için kış aylarında su gelmeyen korunaklı depolarda saklayabilirsiniz. bu sayede üzerindeki kargı malzemesi daha uzun ömürlü olur ve geç çürüme yapar.


Faydalı Bilgiler

Hasır Çit ve Bambu Kamış Çit Nasıl Yapılır?

4 Adımda Hasır Çit Nasıl Yapılır? Kargı çit yapımı hakkında her şeyi burada bulacaksınız

Adım Adım Kargı Gölgelik Yapımı Resimli Anlatım

Bambu kamış ürünlerimiz ile adım adım kargı gölgelik ve kargı çatı kaplamanızı nasıl yapabileceğinizi öğrenenin. Kargı Çatı ve Kargı Gölgelik Yapımı

Hasır Ne Demek?

Hasır Ne demek? Hasır Nedir? Hasır hakkında merak ettiklerinizi bu makalemizde sizler için hazırladık.