Whatsapp
HASIR & BAMBU DEKORASYON TÜRKİYE
<span class="courgette"><br>Hasır & Bambu Dekorasyon</span>


Hasır & Bambu Dekorasyon

Hasır, Bambu, Saz ve Kamış Dekorasyon Uygulamaları...

Hasır Ne Demek?

Hasır Nedir? 

hasır nedemek
Hasır, saz kamışlarının gövdesinden, kuru bitkilerin sap ve gövde kısımlarından, ya da genellikle Amerika’da ve Afrika’da yetişen büyük gövdeli ve uzun yapraklı palmiyelerin liflerinden yapılmış olan rafyalar ile örülerek yapılan yer, tavan, duvar döşemesi ve kaplaması olarak kullanılan bir tür ot döşemesi ve ya da kilimidir. Hasır yapımında hasır otu olarak bilinen saz kamışları da saz çatı ve saz dekorasyon malzeme ve gereçlerinin yapımında uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Saz kamışlarından, kuru bitkilerden ve palmiye liflerinden yapılan hasırlar pratik bir şekilde yere yayılabilir ve kolayca dürülebilir.  Hasır örtüler, hasır yer döşemeleri kullanıldığı yere ve yapıldığı malzemenin cinsine göre farklılıklar göstermektedir.

Türk Dil Kurumu'na (TDK) Göre Hasır Nedir?

Hasır Nedir? "Saz, kabuk, yaprak vb. bir bitki maddesiyle örülmüş taban veya tavan örtüsü:"

Türk Dil Kurumu hasırı bu şekilde tanımlamaktadır. Hasır aslında günümüzde bir ürün ya da bitkiden ziyade uygulama tekniği ve malzemenin üretiminde kullanılan ürünü betimlemek için kullanılmaktadır. Hasır şemsiye, hasır avize, hasır sepet gibi ürünler hasır dekorasyon ustaları tarafından kargı ve saz kamışları ile yapılmaktadır. Bu tarz ürünlerin imal edilmesinde genellikle örme hasır tekniği kullanılır. Örme hasır tekniği hasırcılıkta çok uzun yıllardır kullanılan bir tekniktir. Günümüzdeki birçok modern bambu avize ve mobilya grupları örme hasır tekniği ile bambu ve rattan ürünler ile imal edilmektedir.

Türk Dil Kurumu'na Göre Hasırcı Nedir?

"Hasır ören yada hasır satan kimse."

Hasır dekorasyon ustası yada hasırcı olarak bilinen ustalarımız hasır çatı, hasır avize, hasır şemsiye gibi birçok hasır eşya ve uygulamayı yapmaktadır. Kısaca hasır ürünleri imal eden ve satan kişilere hasırcı denilmektedir.

Türk Dil Kurumuna Göre Hasırcılık Nedir?

"Hasırcının yaptığı iş."  

Hasır Ürünlerini farklı şekilde ele alabiliriz.

Kalın Hasırlar

Kalın hasırlar, kaba hasır olarak ta bilinmekle birlikte kalın saz kamışlarının örülerek birleştirilmesi ile yapılmaktadır.

Bu hasırlar genellikle  yer, tavan, duvar ve taban döşemesi olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Kalın hasır kolay kullanımı ve sağladığı izolasyon özelliği ile bir çok kişi tarafından tercih edilmekte ve pratik bir şekilde uygulanabilmektedir.

İnce Hasırlar

İnce hasır dediğimiz hasırlar ise daha çok hasır malzeme yapında kullanılmaktadır. Genel olarak, hasır çanta, hasır sepet, hasır sandalye, hasır masa örtüsü, hasır şapka, hasır tencere altlığı, halıların ve altlarına serilmek için kullanılmaktadır.

Bunların dışında duvar için süs malzemesi, camilerde yerlere serilmek için ve plajlarda deniz kenarında insanların üzerine oturması için tasarlanarak kullanılmaktadır.

Ayrıca ince hasır yer örtüleri ülkemizde cenaze ve defin işlemleri sırasında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Hasır Sanatı

Hasır sanatı 17. Yüzyıldan itibaren günümüze kadar gelişerek ve değer kazanarak gelmiştir. Günlük hayatta kullandığımız modern tabure ve sandalyeler, dekoratif hasır ürünler, hasır sanatının gelişen teknoloji ile birlikte işlevselliğinin arttığının net bir göstergesi olmuştur.

Hasır sanatı Türk medeniyetlerinde de yaygın olarak yapılmaktaydı. Tarım ve hayvancılık ile uğraşan Türk medeniyetlerinin günlük hayatında hasırın çok önemli bir yeri vardı ve hasır eşya ve hasır örtü yapımında tarihten birçok ürünü ve tekniği de bizlere miras bırakmışlardır.

 

 

Faydalı Bilgiler

Hasır Çit ve Bambu Kamış Çit Nasıl Yapılır?

4 Adımda Hasır Çit Nasıl Yapılır? Kargı çit yapımı hakkında her şeyi burada bulacaksınız

Adım Adım Kargı Gölgelik Yapımı Resimli Anlatım

Bambu kamış ürünlerimiz ile adım adım kargı gölgelik ve kargı çatı kaplamanızı nasıl yapabileceğinizi öğrenenin. Kargı Çatı ve Kargı Gölgelik Yapımı

Hasır Şemsiye Nasıl Yapılır?

Hasır şemsiyeler bambu kamışlar ile yapılmaktadır. Plajlarda bolca gördüğümüz hasır şemsiyeler kargı çubuklar ile yapılmaktadır.

Hasır Çatı Uygulamalarımızdan

Hasır Görseller